Neurologická ambulance zajišťuje diagnostiku a léčbu všech neurologických onemocnění. Zaměřuje se jak na onemocnění centrálního, tak periferního nervového systému, onemocnění pohybového systému, cévní onemocnění mozku a záchvatovitá onemocnění. Kromě základní neurologické péče provozujeme EMG laboratoř. Provádíme i EMG vyšetření pro pracovníky v riziku vibrací nebo lokální svalové zátěže podle vyhlášky č. 79/2013 Sb.. Dále zajišťujeme konziliární činnost v DD Podhůrecká, DD Újezdec, DD Kdyně, Domov pokojného stáří.
Smluvní pojištovny – 111, 201, 205, 207, 211
K vyšetření se objednávejte telefonicky.
Přineste s sebou výpis ze zdravotní dokumentace, popř. jiné lékařské zprávy a soupis aktuální medikace.
Akutní vyšetření pouze po domluvě dle rozhodnutí praktického lékaře.
EMG – elektromyografie
Elektromyografie patří mezi vyšetřovací metody, které napomáhají hodnotit funkční stav pohybového systému a jeho zásobování nervovými vlákny. Je založena na snímání povrchové nebo nitrosvalové aktivity. Vyšetření pomáhá lékaři rozlišit jednotlivé druhy nervosvalových onemocnění. Provádí se na přístroji zvaném elektromyograf. Při vyšetření se používají dvě techniky podle charakteru vašeho onemocnění: kondukční (stimulační) a jehlová.
Stimulační EMG se provádí pomocí registračních a stimulačních elektrod. Vyšetření se provádí elektrickou stimulací periferních nervů. Z toho plyne, že samotné vyšetření může být mírně bolestivé.
Jehlová EMG se provádí vpichem tenké jehlové elektrody do svalu, z jejíhož hrotu pak získáváme aktivitu z okolních svalových vláken v klidu a při volní aktivitě.

Příprava na vyšetření:
Od pacienta se žádná zvláštní příprava nevyžaduje.
Kardiostimulátor je relativní kontraindikací provedení stimulační EMG. Nutná konzultace kardiologa před provedením vyšetření.
Jehlová EMG je relativně kontraindikována u pacientů na antikoagulační terapii (Warfarin či nová antikoagulancia). V těchto případech je postup individuální – záleží na stavu pacienta, tvorbě hematomů, apod. U pacientů užívajících warfarin je vhodné přinést výsledek INR z posledního týdne.
Nejčastější diagnózy, které se vyšetřují EMG
- Syndrom karpálního tunelu
- Poškození loketního nervu
- Polyneuropatie – poškození více periferních nervů
- Radikulopatie – poškození vláken nervových kořenů
- Svalová onemocnění
- Poruchy nervosvalového přenosu